Jaktbutiken.se
shopping_cart

Frakt 59 kr    60 dagars Öppet köp    Svea Faktura

Tipton Nope Rope Kaliber .30

Tipton Nope Rope Kaliber .30

Artnr: LF-TIP-1149249
Original artnr:
Lagerstatus: Finns i lager

239 kr

st
addThis

PRODUKTBESKRIVNING

Det är inte alltid man är så sugen på att börja med en grundlig vapenvård efter en jaktdag. Att vara lat och avstå helt från det är inget bra alternativ ifall man avfyrat geväret eller om det blivit vått av regn alternativt av kondens. Rost uppkommer lätt på den rena metallytan i loppet och krutrester och avlagringar som lämnas kvar kan efter tid bli mycket svåra att få bort eller till och med angripa materialet. Och ännu värre blir det om man lämnar kvar blöta krutrester.

Med TipTon Nope Rope drar du pipan ren och torr med ett eller några drag vilket är avklarat på mindre än en minut. Dragsnöret i sig rengör väl och torkar rent i pipans räfflor. En insydd mässingborste hjälper till att riva lös avlagringar utan att skada loppet. Vi rekommenderar produkten i första hand för jaktvapen som en smidig rengöring mellan jaktdagarna. Passar extra utmärkt för dig som har ett halvautomatiskt gevär.

Single Bore Cleaner 30 Cal.

FAKTA

Tipton Nope Rope. Dragsnöre Kulvapen Kaliber 7,62 mm

Passar normala jaktvapen som;

.308 Winchester

.30-06

.300 Winchester Magnum

7,62 Nato

7,62 x 39

Levereras i ett fint förvaringsfodral.

BUTIKENS OMDÖME

Prisvärd och väl fungerande modell!

Det finns ett antal olika mer eller mindre kända fabrikat av denna type dragsnören. Detta är en prisvärd modell som samtidigt fungerar bra. Det förekommer på marknaden märkeslösa riktigt billiga typ Boresnake, är vår erfarenhet här att de har haft lätt för att gå av, stråna på borsten slits snabbt ner och ibland har de varit svår att trä igenom pipans lopp då vikten är mycket precis loppets diameter.

Den passar bra för dig som jagar är aktiv och använder geväret var och varannan helg men kanske bara avlossat något enstaka skott, man brukar anse att geväret blir jägarmässigt rent. För att pipan ska få ett litet rostskydd så rekommenderar vi att lägga på lite vapenolja längst bak på snöret, då får du en tunn oljefilm på pipas yta. Undvik att få vapenolja på händerna.

Har man varit på en skjutbana och avlossat betydligt fler skott bör man göra en grundlig rengöring med läskstänger och rengöringsmedel och då även rengöra geväret efter tillverkarens rekommendationer.

Patronlägespropp Kaliber .308 Winchester
Patronlägespropp Kaliber .308 Winchester
99 kr
H&N Sport Luftgevärskulor Silver Point 4,5 mm
H&N Sport Luftgevärskulor Silver Point 4,5 mm
139 kr
Sele Radio GPS Edvardson
Sele Radio GPS Edvardson
695 kr
Pinewood Keps med Nät Camo
Pinewood Keps med Nät Camo
179 kr
Liten Pelletsbrännare Wood Stove
Liten Pelletsbrännare Wood Stove
450 kr
Pinewood Handske Toni Blaze REA
Pinewood Handske Toni Blaze REA
189 kr
Startsida
EVO Kolvkamhöjare Tikka T1 T3 T3X
EVO Kolvkamhöjare Tikka T1 T3 T3X
1800 kr
Startsida
Grillgaller Eldstad Stor
Grillgaller Eldstad Stor
475 kr
Startsida
Klickpatron 2 Pack Hagelgevär Kal 12 Metall
Klickpatron 2 Pack Hagelgevär Kal 12 Metall
129 kr
Startsida
Skjutmål Djurfigurer Luftgevär
Skjutmål Djurfigurer Luftgevär
99 kr
Startsida
Vapenrem Camo Neoprene Standard
Vapenrem Camo Neoprene Standard
159 kr
Startsida
Dubbel Vapenrem Camo Neoprene
Dubbel Vapenrem Camo Neoprene
495 kr